Tumor eltávolítás
A szemhéjon és a szem környéki bőrterületeken nagyszámban fordulnak elő daganatos elváltozások. Van olyan rosszindulatú tumor (a basalioma), amely itt fordul elő leggyakrabban. Nem ritka a melanoma sem. Ezen daganatok, kinövések, szemölcsök eltávolítása nagy figyelmet igényel, hiszen a bőr alatt létfontosságú szövetek találhatók és nemegyszer az eltávolítás a mimikai izmokat is érinti. Az esztétikai irányelveket maximálisan figyelembe kell tartanunk, hiszen a szempár környéke az arc legfontosabb része. Ahogyan nincs két egyforma tumor vagy szemölcs, úgy nincs két azonos műtéti megoldás sem. Minden eset egyedi mérlegelést igényel.
Miért a sebészeti eltávolítás a legbiztonságosabb?
A lézerrel történő eltávolítás során "leégetik" a daganatot. A fagyasztás során igyekeznek a tumorsejteket fagyasztva elpusztítani. A sugárérzékeny daganatok besugarazásával szintén a rosszindulatú sejtek elpusztítása a cél. Azonban a fentiek esetében két dologban SOHASEM lehetünk biztosak: mit is távolítottunk vagy pusztítottunk el és maradt-e daganatos sejt a szervezetben. A sebészeti kimetszés során minden esetben szövettani vizsgálatra küldjük az eltávolított bőrrészletet. A szövettanász szakorvos kollega mikroszkópos szakvizsgálat után nyilatkozik, hogy pontosan milyen szövettani szerkezetű volt a tumor (azaz mi a pontos diagnózis) és azt is leírja, hogy a kimetszés az "épben történt-e", azaz ép szövet határolja-e a kivett daganatot. Ha ez így van, nagyon valószínű, hogy nem maradt vissza tumorsejt a szervezetben.
Szemölcseltávolítás
A közönséges szemölcsök a leggyakoribb szemhéj-tumorok közé tartoznak. Kialakulásuk a hámsejtekben fellelhető vírusra vezethető vissza. Eltávolításuk után vírusellenes helyi kezelést is végzünk.
Közönséges szemölcs az alsó szemhéjon (verruca vulgaris) műtét előtt és 10 nappal műtét után