A kemény kontaktlencsék többsége próbasor alapján vagy a nélkül, futószalagon készül. Létezik egy sokkal precízebb, teljesen személyre szabott eljáárás is: a mintavétel utáni kontaktlencse gyártás.
Ennek lényege, hogy a szemfelszínről lenyomatot készítünk, majd annak alapján számítógép segítségével (egyfajta 3D printerrel) elkészíthető a kontaktlencse. Ez teljes mértékben a szemfelszín egyéni adottságainak megfelelő, tehát egyedi. Az Oasis-Stúdióban csak sclerális kontaktlencse készíthető így egy brit közreműködő laboratórium segítségével.
Az alábbi ábrasor szemléltetésre készült, nem valós páciens mintavételét ábrázolja!
A lencsekészítés első fázisa a mintavételi eszköz speciális szilikonnal történő feltöltése.
A szilikonnal feltöltött mintavételi eszközt az elérzéstelenített szembe helyezzük úgy, hogy a folyékony szilikon mindenhol buborékmentesen rásimuljon a szemfelszínre.
A szilikon megszilárdulása után eltávolítjuk a mintát (ez a negatív) és speciális, folyékony gipszanyagot csurgatunk rá.
A gipszre üveglemezt helyezünk, és megvárjuk amíg az anyag (pozitív minta) megszilárdul. Ezután eltávolítjuk a szilikont és az üveglemezt. A kész gipszminta a szemfelszín pontos lenyomata. Azt a nyomatot küldjük el egy brit laborba, ahol erre speciális eszközökkel készítik el a végleges kontaktlencsét.