Keratoconus
Az Oasis-Studio vezető orvosának több, mint 10 éves tapasztalata van a keratoconus kontaktlencsés korrigálásában. Dolgozik olyan kórházban, ahol nagy számban zajlik szaruhártya-átültetés is. Munkakapcsolatban van olyan orvosokkal, akik cxl (corneális keresztkötés képzés, cross-linking) műtétet végeznek. Így a keratoconus kezelésének és a látásjavításnak teljes spektrumát átlátja.
Érdemes tudni:
MINDEN KERATOCONUS-ra LEHET KONTAKTLENCSÉT ILLESZTENI!
A kontaktlencse jobb megoldás, mint egy műtét, amely életre szóló változás jelenet (és sajnos sok esetben ront az állapoton). A szaruhártya átültetés, mint "végső megoldás" orvosi értelemben abban az esetben jön szóba, ha olyan fokú hegesedés alakul ki a szaruhártyán, amelyen a páciens nem lát át.
Vegyük figyelembe:
- A szaruhártya átültetés illetve egyéb szemfelszínt érintő műtéti technikák (pl. PRK, radiális keratotomia) után gyakran olyan szabálytalan (torz) fénytörési hiba alakul ki, amely ugyanúgy kontaktlencsét igényel.
- A szaruhártya átültetés utáni kontaktlencse illesztés sokkal komplikáltabb, kényelmetlenebb, mint a keratoconus kontaktlencsés korrigálása.
- Egy szaruhártya-korong élettartama 20-30 év. Ezután a műtétet ismételni szükséges!
A keratoconus-os páciensek túlnyomó többsége a megfelelő konatktlencsével kivállóan korrigálható. A betegség egy életre szól, ezért nagyon fontos, hogy milyen kontaktlencsét visel a páciens. A kiváló oxigén áthatolási érték és jó nedvesedés alapfeltétel (mi PMMA/plexi lencsékkel nem is foglalkozunk). A panaszmentes kontaktlencse viselést a kiváló anyag és a megfeleleő lencseillesztés (azaz a kónuszra legjobban illeszkedő lencse kiválasztása) biztosítja. Keratoconus során a szaruhártya területének kevesebb, mint 75%-a kúp alakban, gyulladásos tünetek nélkül elődomborodik és elvékonyodik. Ezt az elődomborodást kónusznak nevezzük. Az elődomborodás a szaruhártya genetikai betegsége, ami hibás kötőszöveti rostok termelődésével jár. Ez mechanikailag meggyengült szaruhártyát eredményez, aminek következménye az elődomborodó kónusz kialakulása. Az állapot nem javul csak stagnál vagy rosszabbodik életünk során.
Milyen panaszokkal jár a keratoconus?
Az egyetlen panasz a súlyosbodó látásromlás, amit az egyre fokozódó rövidlátóság és irreguláris asztigmia okoz. A páciens azt veszi észre, hogy rendszeresen új szemüveget kell készíttetni, amivel egyre rosszabbul lát. A két szem látásromlása általában eltérő. A betegség előrehaladása fokozatos, de az is előfordul, hogy az állapot évekig-évtizedekig nem változik. Ritkán ún. akut keratoconus alakul ki, amikor heves gyulladásos tünetek és fájdalom kíséretében a kónuszos szaruhártya ödémás lesz. Ez az állapot többnyire hegképződéssel gyógyul.
Keratoconus-os betegek szaruhártya görbületi (topográfiás) képe.
Pellucid marginális degeneráció szaruhártya görbületi (topográfiás) képe
Milyen gyakori a keratoconus?
A keratoconus előfordulási gyakorisága a kaukázusi populációban 1 : 2000-5000. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon körülbelül 2000-5000 beteg élhet. Sokak esetében nem ismerik fel a betegséget és életüket gyengülő látással élik.
Mi okozza a keratoconus-t?
A keratoconus ismeretlen eredetű betegség. Kialakulása során olyan kötőszöveti rostok képződnek a szaruhártyában, amelyek egymással kevésbé tudnak keresztkötést kialakítani. Erre pedig nagy szükség van, mert a szaruhártya mechanikai szilárdságát részben ezek alkotják (biomechanikai modell). A gyengébb rosthálózat miatt a szaruhártya fiatal korban elkezd elődülledni és vékonyodni. Ezt a teóriát támasztja alá az is, hogy a lézeres látásjavító műtétek után is kialakulhat "keratoconus" (ezt LASIK utáni vékonyodásnak, post-LASIK ectasia-nak nevezik). Abban az esetben, amikor a szaruhártya vastagságának elülső harmadát eltávolítják, egyúttal eltűnik a mechanikai stabilitásért felelős rosthálózat jó része is. Ez a keratoconus-ra emlékeztető szaruhártya-elődomborodáshoz vezet. Oki tényezőként a szem dörzsölése, anyagcserezavarok vagy allergia nagyon valószínűtlen. Pszihés folyamatok, lelki traumák szintén kizárhatók.
Mikor kezdődik a keratoconus?
Általában a 15-25 éves korig kerül felismerésre attól függően, hogy meg vannak-e a diagnózishoz szükséges feltételek. Felsimeréskor többnyire az egyik szemen már rossz a látás, és nem korrigálható szemüveggel vagy hagyományos lágy kontaktlencsévek, míg a másik szemen többnyire még jó a látás és csak a topográfiás (ORBSCAN) felvételen látható a kónusz.
Milyen a keratoconus prognózisa? Mire számíthatok?
A betegség lefolyása során fiatalkorban gyorsabban romló és nyugalmi periódusok váltják egymást. A romlás (progresszió) alatt a kónusz elődomborodását és további vékonyodását értjük. Ez gyakran fél év alatt bekövetkezhet, amelyet nem ritkán évekig tartó nyugalmi időszak követ. A súlyos, gyorsan súlyosbodó keratoconusnál sokkal gyakoribbak a középkorban stabilizálódó és később sem sokat romló kónuszos betegek. A statisztikák és saját tapasztalatunk is az, hogy a keratoconus-os betegek csaknem mindegyike élete végéig jól korrigálható a megfelelően megválasztott kontaktlencsével.
Milyen, a keratoconushoz hasonló betegségek fordulnak elő?
A keratoglobus olyan ritka betegség, amely során az egész szaruhártya kiboltosul. Az érintett terület nagyobb, mint a teljes felszín 75%-a, és az egész szaruhártya nagyon vékony. A kemény kontaktlencse illesztés gyakran nagyon nehéz és csak nagy méretű, a teljes szaruhátyát fedő kemény kontaktlencse (scleralis kagyló) illeszthető. A pellucid marginális degeneráció szintén ritka betegség. A szaruhártya alsó részén elvékonyodik a stroma, és egyúttal centrálisan előboltosul a cornea. A betegség tévesen könnyen keratoconusnak diagnosztizálható. Az elkülönítés alapja elsősorban az életkor (a pellucid marginális degeneráció idősebb korban kezdődik) és a szaruhártya görbületi képe (topográfiás kép). Hasznos segítség az Orbscan-topográfia és a Pentacam vizsgálat is, amelyek a szaruhártya felszínének törőerő-térképét és vastagsági térképét is megadják. A diagnózis azért is fontos, mert a szaruhártya-átültetés eredményei ebben a betegségben kevésbé jók, ugyanakkor a keratoconusra tervezett lágy kontaktlencsék gyakran sikeresen illeszthetők.
Hogyan diagnosztizálható a keratoconus?
A betegség diagnózisa csaknem mindig megállapítható a szaruhártya görbületi térképének elkészítésével (topográfiás kép). Ezen jól látszik a kónusz helyzete. Léteznek számítógépes szűrőprogramok, de ezek szerepe inkább a követésben van. Azok a vizsgálatok, amelyek egyúttal a szaruhártya vastagsági térképét is elkészítik, 100%-os biztonsággal megadják, hogy a páciensnek van-e keratoconus-a. Ilyen Orbscan viszgálat történik a Oasis-Studio-ban történő lencseillesztése előtt is.
Hogyan kezeljük a keratoconust?
A keratoconus a szaruhártya állományát érintő genetikai betegség, így valós kezelésére nagyon csekély lehetőség van. A szaruhártya-átültetés mellett gyetlen módszer áll rendelkezésre: a kollagén cross-linking, azaz kollagén keresztkötés képzés (cxl). Ez a szaruhártya kollagén rostjai között kialakított új keresztkötések képzését jelenti. A módszer lényege, hogy a szaruhártya hámrétegének lekaparása után egy speciális cseppel cseppentve érzékennyé teszik a szaruhártyát UVA fényre. Meghatározott hullámhosszú fénnyel megvilágítva a szaruhártya belsejében a kollagén rostok között keresztkötések alakulhatnak ki, amelyek a szaruhártya mechanikai stabilitását fokozzák. A szaruhártya hámrétege napok alatt behámosodik. A szaruhártya görbülete, a kónus alakja csak kismértékben változik meg. A cxl műtétet az állította reflektorfénybe, hogy nincs más, amivel úgy gondoljuk, hogy a progressziót javítani-megállítani tudjuk. Kisfokú javulás előfordul, de gyakoribb, hogy nem változik az állapot. Hosszú távon kimutatható, hogy kevésbé romlik a keratoconus. Ehhez azonban gyakran ismételt kezelésre is szükség van. Hátránya a keresztkötés képzésnek, hogy csak korai stádiumban alkalmazható. Egy nagyon elődomborodó kónuszról lekaparni a hámot nem célszerű, ugyanis hámosodási zavar esetében csak szaruhártya-átültetés jövet szóba. A módszer további hátránya, hogy a legtöbb esetben nem szűnteti meg a betegség romlását (csak lassítja), emiatt széles körben még nem terjedt el. További nehézség, hogy a regenerálódott hámfelszínre illesztett kemény kontaktlencse (amire természetesen továbbra is szükség van) gyakrabban okoz iritációt. Összességében, mivel nincs más lehetőség, meghatározott esetekben ajánljuk a cxl műtétet.
Milyen lehetőségek vannak a látásjavítására?
- Szemüveg. Kezdeti fázisban, egy darabig használható, de ahogy a kónusz domborodik előre, a fokozódó szaruhártya egyenetlenség (irreguláris astigmia) miatt a látás nagyon gyengévé válik.
- Hagyományos lágy kontaktlencse. Addig használható, amíg a szemüveg.
- Speciális lágy, keratoconus-os kontaktlencse. Kisfokú és középfokú keratoconus esetében használhatók. A látás kismértékben gyengébb, mint a kemény kontaktlencsével, viszont kényelmes a viselése és nem korlátoz bennünket az életvitelünkben. Használható dinamikus sportokhoz is anélkül, hogy kiesne a szemból. A Oasis-Studio-ban több típusuk is elérhető.
- Kemény kontaktlencse. Ez számít a keratoconus fő korrigálási módjának. A betegek többsége ezt használja. Előnyük, hogy többnyire kitűnő látás érhető el velük, hátrányuk, hogy nem megfelelő illesztés esetén könnyen kieshetnek a szemből és sok élethelyzetben nem használhatók (pl. sportok egy része). Sok típusuk létezik, amely közül több is elérhető a Oasis-Studio-ban.
- Hybrid kontaktlencse. A keratoconus bármely foka esetében használható új lencsetípus. A hybrid lencse közepe kemény anyagú, széle pedig gyűrű alakban lágy. Így ötvözi a két lencsefajta előnyeit. Jó látóélesség és nagyfokú kényelem jellemzi, ráadásul igen stabil, ami miatt nem korlátoz bennünket életvitelünkben. Részletek
- Piggyback lencserendszer. Egy lágy kontaktlencséből, és egy erre illesztett kemény lencséből áll. Kitűnő megoldás olyan esetekben, amikor a kemény lencse komoly irritációt okoz. Megfelelő illesztés esetén évekig használható.
- Műtéti lehetőségek. Szaruhártya-átültetés akkor, amikor semmilyen kontaktlencsével sem tudunk a látáson javítani. Ez a gyakorlatban igen ritkán fordul elő. Intrastromális gyűrű beültetése a szaruhártyába: egy vékony műanyag gyűrű kerül a szaruhártya állományába. Az eljárás nem terjedt el. Lézeres refraktív sebészeti műtét (LASIC, LASEC, PRK) keratoconusos betegen az eleve vékonyabb szaruhártya miatt ellenjavallt.
A kontaktlencse jobb megoldás, mint egy műtét, amely életre szóló változás jelenet (és sajnos sok esetben ront az állapoton). A szaruhártya átültetés, mint "végső megoldás" orvosi értelemben abban az esetben jön szóba, ha olyan fokú hegesedés alakul ki a szaruhártyán, amelyen a páciens nem lát át.
Vegyük figyelembe:
- A szaruhártya átültetés illetve egyéb szemfelszínt érintő műtéti technikák (pl. PRK, radiális keratotomia) után gyakran olyan szabálytalan (torz) fénytörési hiba alakul ki, amely kontaktlencsét igényel.
- A szaruhártya átültetés utáni kontaktlencse illesztés sokkal komplikáltabb, kényelmetlenebb, mint a keratoconus kontaktlencsés korrigálása.
- Egy szaruhártya-korong élettartama 20-30 év. Ezután a műtétet ismételni szükséges!
Hogyan történik a kontaktlencse illesztése keratoconus esetében?
A kontaktlencse illesztése személyre szabott. Nemcsak a keratoconus típusa és súlyossága, hanem az egyén habitusa, életvitele és a másik szem állapota is befolyásolják az illesztést. Ezért eredményes kontaktlencse illesztés csak ott történhet, ahol a kemény - speciális lágy - hybrid lencsék széles választékban, próbalencsesorokkal megtalálható. Mivel életünk végéig elkísérő betegségről van szó, nagyon fontos, hogy csak kiváló oxigénáteresztő képességű anyagból készült kontaktlencsékkel foglalkozunk. Legegyszerűbb esetben lágy vagy speciális lágy kontaktlencsét illesztünk. Ez utóbbi ugyanolyan kényelmas, mint az általános lágy lencsék, azonban a keratoconus csak kezdeti stádiumában javítja a látást. Előrehaladott esetben kemény kontaktlencse illesztésére van szükség. Ez a kónusz alakjától függően többféle lehet: nagy átmérőjű, többszörös görbületű (tri-curve, tetra-curve), kis átmérőjű kónusz-lencse stb. Elmondható, hogy a kemény kontaktlencsével a betegek többsége nagyon jól lát (még súlyos esetben is a látás lehet 100%-os).
Mikor illeszthető kontaktlencse cxl (corneális keresztkötés képzés) műtét után?
Lágy lencsét a panaszok enyhítése céljából (terápiás lágy lencseként) azonnal a műtét után lehet illeszteni. Erről az operáló orvos dönt. Speciális, lágy keratoconus-os kontaktlencsét a műtét után 4 héttel lehet illeszteni. Kemény kontaktlencsét a kónusz állapotától függően a műtét után 1-3 hónap után lehet illeszteni. Kisfokú kónusz esetében a műtét során lekapart hám gyorsabban és pontosabban regenerálódik, ilyenkor 4 hét után már lehet kemény kontaktlencsét illeszteni. Súlyosabb kónusz esetében 3 hónapot célszerű várni. 3 hónapot várunk a hybrid lencse illesztésével is. Erről az illesztő szakember dönt.
Gyakran ismételt kérdések
Van különbség a kemény kontaktlencsék között? »
Óriási különbségek vannak. Méretben, görbületben, lencseszélben, anyagban. A Oasis-Studio-ban közel 20 éves tapasztalat halmozódott fel a kontaktlencsékkel kapcsolatban. Rendszeresen frissítjük a próbalencse-készletünket is.
15 éve van súlyos keratoconusom. Kemény lencsét használok, amely egyre kényelmetlenebb. Nagyon hezitálok a szaruhártya-átültetés és a kontaktlencse viselés között. Mit tegyek? »
A szaruhártya-átültetés egy komoly műtét, ami sikerülhet nagyon jól, de rosszul is. Mint minden transzplantáció, itt is előfordulhat kilökődési reakció, amely új szaruhártya átültetését jelenti. A gyakorlatban a műtét után nagyon sok páciens ismét kontaktlencsét kényszerül hordani. A kemény lencse illesztése szaruhártya-átültetés után sokkal nehezebb, mint keratoconus esetében. Ezért az átültetést csak végső esetben javaslom.
Most diagnosztizálták a keratoconus-t. Annyi mindenről olvasni a neten, mit tegyek? »
Ne ilyedjen meg. A keratoconus-os betegek döntő többsége kontaklencsét hord, ezért célszerű egy ilyen szakorvost keresni konzultáció céljából. A konzultáció alatt állapotfelmérés történik, amely során kiderül, hogy milyen fokú a keratoconus. Saját gyakorlatunk az, hogy kis és középfokú keratoconus esetében javasoljuk a cross-linking kezelést (cxl), súlyos esetben vagy a cxl-kezelés után pedig személyre szabottan kontaktlencsét illesztünk.
Javulhat-e a keratoconus-om? »
Sajnos nem. Cxl műtéttel elérhető a romlás lassulása, esetleg kisfokú javulás is.
Azt olvastam a neten, hogy a keratoconusom miatt ki fog lyukadni a szemem. »
Ilyesmi sosem fordul elő.
Állandóan kisebesedik a szaruhártya a kemény lencse alatt. Ilyenkor nem tudok lencsét viselni, de dolgoznom kéne. Mit tudok tenni? »
Ilyenkor az az előnyös, ha a kemény kontaktlencse nem érintkezik a szaruhártyával. Azonnal illeszthető piggyback lencserendszer, amely nem irritál és nyugodtan dolgozhatunk mellette. Később más típusú kemény lencse illesztése javasolt, vagy amennyiben a keratoconus állapota megengedi, lágy keratoconusos kontaktlencsét javaslunk. Mindezek elérhetők a Oasis-Studio-ban.
Nem tudom, hogy megérné-e a műtét. Önök csak kontaktlencsével foglalkoznak? Vagy tudnak segíteni a szaruhártya-átültetésben is? »
A centrum vezető orvosa kapcsolatban áll azokkal a specialistákkal, akik szaruhártya-átültetést végeznek. Amennyiben nem sikerül kontaktlencsével korrigálni a látást, természetesen szívesen segítünk a műtét megszervezésében. Ez nagy forgalmú, patinás fővárosi kórházban történik. Mindenki, aki a Oasis-Studio-ba jár, biztos lehet benne, hogy megkap minden segítséget és figyelmet.
Keratoconusom van. Akkor ez azt jelenti, hogy előbb-utóbb szaruhártya-átültetés fog kelleni? »
Nem. A mai kontaktlencse technikával nagyon kicsi esélye van a műtét szükségességének.
10 éve kemény kontaktlencsét viselek, de egyre jobban irritál. Van még kontaktlencsés megoldás? »
Természetesen. A kemény kontaktlencsék között alapvető különbségek vannak. A Oasis-Studio-ban a szaruhártya görbületi térképe alapján illesztjük a leginkább megfelelő kontaktlencsét. Megválaszthatjuk többek között a lencse anyagát, hátsó görbületét, szélkiképzését, átmérőjét azért, hogy a legkevésbé irritáló lencsét ki tudjuk választani. Amennyiben ez nem sikerül, piggyback lencseillesztés javasolt. Mindezek a Oasis-Studio-ban elérhetők.
Szeretnék úszni, teniszezni vagy kerékpározni, de félek, hogy a kemény lencsém kiesik. »
A kemény kontaktlencsék ehhez valóban nem ideálisak. Amennyiben a keratoconus állapota megengedi lágy keratoconusos kontaktlencsét javaslunk, ha előrehaladott a betegség, akkor kipróbálható a hybrid kontaktlencse. Mindkettővel nyugodtan végezhetők a fenti sportok (úszás úszószemüveggel). Mindezek a Oasis-Studio-ban elérhetők.
Állandóan elmozdul a kemény lencsém a szememen. Van erre megoldás? »
Igen, van megoldás. Nagyobb átmérőjű vagy másként illeszkedő kemény lencse választható. Ha ez sem segít, hybrid kontaktlencse illesztése javasolt, amely biztos, hogy nem fog zavaróan elmozdulni. Ez a Oasis-Studio-ban elérhető.