Éjszakai Kontaktlencse (Orthokeratológiai, Ortho-K, ejtsd: orto-ké Kontaktlencse)
Biztonságos. Visszafordítható.
Éles látás egész nap. Napközben Szemüveg, Kontaktlencse és Műtét nélkül!
Éjszakai Kontaktlencse program 2012 óta.
Az Éjszakai Kontaktlencse viselése egy biztonságos, teljes mértékben visszafordítható módja a rövidlátóság korrigálásának.
A rövidlátóság korrigálásának egy módja az Éjszakai Kontaktlencse. Ezt a kemény kontaktlencsét éjszakára kell behelyezni és 7-8 órán át szükséges viselni, alvás közben. Ez alatt az idő alatt a szaruhártya centrális, optikai zónája a pontosan megfelelő mértékben laposodik (benyomódik). A lencse levétele után kitűnő a távoli (és közeli) látás, amely egész nap megmarad, azaz a hatás tartós. Az eljárás több, mint 40 éves múltra tekint vissza és mára biztonságos, a fejlett világban egyre szélesebb körben alkalmazott módszerré vált.
Hogyan működik az Éjszakai Kontaktlencse kontaktlencse?
Rövidlátóság esetén a szembe eső fénysugarak a retina síkja elé fókuszálódnak, ezért a távoli látás homályos. Az Ortho-K kontaktlencse a szaruhártya centrumának ellaposításán keresztül korrigálja a rövidlátóságot. A laposabb optikai zónán keresztül eső fénysugarak ugyanis így a retinára esnek és éles kép alakul ki. Ez a hatás egész nap (sok esetben még tovább is) megmarad. A lézeres szemműtétekkel ellentétben a hatás nem állandó és teljes mértékben visszafordítható.
Bárki alkalmas Éjszakai Kontaktlencse viselésére?
Nem. Bár az Ortho-k kontaktlencse minden rövidlátónak javít a látásán, az eljárás elsősorban egy speciális tartományban működik. A lencse illesztését emiatt egy alapos szem- és állapotvizsgálat előzi meg (ez az ún. Alkalmassági Vizsgálat).
Mennyire elfogadott világszerte az Éjszakai Kontaktlencse?
Világszerte elfogadott eljárásról van szó. Az, hogy a speciális kontaktlencse viselését követően "eltűnik" a rövidlátás (orthokeratológia) 50 éve ismert. A szigorú Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerengedélyezési hivatal (Food and Drug Administration, FDA) 2002-ben engedélyezte az orthokeratológiai kontaktlencsék éjszakai használatát kormegkötés nélkül. A fejlett országok mindegyikében drasztikusan nő az éjszakai lencsét használó gyerekek száma. Különösen látványos a növekedés azokban a távol-keleti országokban (Japán, Kína, Szingapúr stb.), ahol a gyerekek jelentős része már kis korban nagyfokú rövidlátó. 2015-ben csak Kínában 1,4 millió éjszakai lencseviselő gyermek élt, miközben számuk 2010-ben mindössze kb. 45.000 volt.
Az eljárás tehát abszolút elfogadott, noha hazánkban még kevéssé ismert.
Kiknek ideális az Éjszakai Kontaktlencse?
A rövidlátók között ideálisak azok, akik szemüvegének szférikus (azaz nem cilinderes) törőereje -0,75 és -5,00 dioptria között van. Újabban létezik Éjszakai Kontaktlencse akár -8,0 dioptria fénytörési hibára is, bár ebben az esetben a végleges hatás lassabban alakul ki és több éjszakai lencsére is szükség van.
Az Éjszakai Kontaktlencse ideális azoknak akik sem szemüveget, sem kontaktlencsét nem akarnak (vagy nem tudnak) viselni napközban: például katonák, rendőrök, pilóták, sportolók.
Előnyös rövidlátó gyerekeknek, ugyanis ez a lencsetípus alkalmas arra, hogy a gyermekkori rövidlátóság romlását lelassítsa vagy megállítsa.
Előnyös az Éjszakai Kontaktlencse azon 30 éves kor felettieknek, akiknek a hagyományos kemény vagy lágy kontaktlencse nappali viselési panaszt, irritációt okoz.
Kizáró okot jelent, ha a páciens nem rendelkezik megfelelő higiéniával, nem tudja elsajátítani a kemény kontaktlencse behelyezését és kivételét.
Kizáró okot jelentenek: nagyon kis (2mm) vagy nagyon tág (6mm-nél tágabb) pupillaátmérő, szaruhártya-betegségek, korábbi lézeres szemműtét illetve minden olyan állapot, amely a kemény kontaktlencse viselését akadályozza vagy nehezíti (pl. hibás szemhéjállás, extrém száraz szem szindróma) illetve az is, ha a páciens nem írja alá a belegyező nyilatkozatot.
Biztos, hogy a megfelelő Éjszakai Kontaktlencsét kapom?
Az Éjszakai Kontaktlencse rendelése, gyártatása teljesen személyre szabott. Az igények kielégítése és a lehetőségek maximális kiaknázása végett több gyártóval is kapcsolatban állunk. Azt a lencsét rendeljük, amit az adott esetben legjobbnak gondolunk.
Mennyibe kerül az Éjszakai Kontaktlencse?
Az éjszakai kontaktlencse illesztése mindenképpen több munkát igényel mint egy hagyományos lágy vagy kemény kontaktlencse illesztése. Több kontrollvizsgálara, speciális topográfiás berendezésre, lencserendelésre van szükség. Gyakran előfordul, hogy több Éjszakai Kontaktlencsét is kell rendelnünk a jó látás eléréséig. Ezért ez az Éjszakai Kontaktlencsét kizárólag program formájában adjuk, amely a fentieket magába foglalja. Ez az Éjszakai Kontaktlencse Program.
Az árat igyekeztünk úgy meghatározni, hogy akinek éjszakai kontaktlencsére van szükséges, a fenti összeg ellenében meg is kapja (eljusson a sikeres lencseviselésig).
Az Éjszakai Kontaktlencse Program első évi díja 270.000 Ft, amibe benne foglaltatnak az alábbiak:
UGYANAKKOR:
Ne feledje, ha Éjszakai Kontaktlencsét használ, nem kell többet szemüvegre költeni.
Drága-e az éjszakai kontaktlencse? Megéri-e?
Az éjszakai kontaktlencse nem a legdrágább kontaktlencse típus: a napi eldobható, lágy kontaktlencse költsége egy évre többe kerülhet.
Megéri az éjszakai kontaktlencse, ha az alábbiakat is figyelembe vesszük:
Biztonságos az Éjszakai Kontaktlencse használata?
Amennyiben a kontaktlencse viselési útmutatóját betartjuk, a kontaktlencse biztonságos. A lézeres beavatkozásokkal szemben itt nem alakul ki visszafordíthatatlan beavatkozás a szemfelszín állapotában. Nem történik anyageltávolítás, a szaruhártya csak időlegesen alakul át. Az Oasis Stúdióban kizárólag ultra magas oxigénáthatólási értékkel rendelkező kontaktlencsét illesztünk az Amerikai Orthokeratológiai Akadémia ajánlása alapján. A szakmai protokollt is ez alapján alakítottuk ki. Mint minden kontaktlencse viselése esetén itt is alapvető fontosságú a megfelelő higiéniai irányelvek, előíráso betartása. Ezeket a páciens az Oasis-Stúdióban írásban is megkapja.
Mik az éjszakai használat veszélyei?
Az Éjszakai Kontaktlencse használatának veszélyei azonosak a széles körben, éjszaka is használt lágy kontaktlencsékével: szaruhártya ereződés, a szaruhártya kidörzsölődése, fekélyképződés. Ezek a higiéniai irányelvek betartásával elkerülhetők. Az éjszakai lencseviselés ugyanolyan biztonságos, mint az éjszakai lágy lencseviselés.
A veszélyek elkerülése miatt nagy hangsúlyt fektetünk minden páciensünk (gyerekek esetében a szüleik) oktatására és a biztonságos lencsehasználat elsajátítására. Ennek tudható be az, hogy elindulása óta (2012) az Éjszakai Kontaktlencse program során nem fordult elő súlyos, látást is rontó szövődmény.
Nem. Az Amerikai Ortokeratológiai Akadémia 2014-es állásfoglalása szerint (Global Specialty Contact Lens Symposium, Las Vegas, USA, 2017) az Orto-k lencsék nem jelentenek nagyobb kockázatot a hagyományos lágy kontaktlencsék éjszakai viseléséhez képest.
Elmozdulhat vagy kieshet-e a kontaktlencse éjszaka?
A tartósság függ a kiindulási dioptriától és a szaruhártya állapotától. A páciensek többsége minden éjszaka használja a lencsét, és napközben tökéletesen lát. A hatás tehát egész napközben nem csökken. A lencseviselés teljes felfüggesztése esetén a szaruhártya felszíne az eredeti állapotra alakul vissza.
Minden éjszaka használni kell az Éjszakai Kontaktlencsét?
Az alapajánlás szerint igen. Kisfokú rövidlátóság esetében előfordulhat, hogy nem is kell minden este használni az Ortho-K kontaktlencsét, mert a hatás annyira tartós. Több páciens ilyen esetben csak minden második éjszaka teszi be a lencséjét.
Amennyiben gyerekek rövidlátóságának progresszió-gátlása a cél, akkor minden éjszaka be kell tenni a kontaktlencsét.
Meddig tart, amíg az Éjszakai Kontaktlencse rendszeres használatával stabilizálódik a látás?
A végleges eredmény kialakulása rengeteg tényezőtől függ: dioptria érték, szaruhártya felszíni görbület és alak stb. Az első állapotfelmérés (Alkalmassági Vizsgálat) során meghatározható, hogy milyen ütemű lesz a dioptriacsökkenés. Általában már az első éjszaka után 35-75% látásjavulás érhető el. Ritkán előfordul a teljes fénytörési hiba "eltűnése", azaz a páciens szemüveg nélkül is élesen lát. A teljes látásjavuláshoz legtöbbször 4-14 egymást követő éjszaka szükséges a kiindulási dioptria fügvényében. Ha laposabb a szaruhártya (ez jól mérhető), vagy egyéb nehezítő tényezők állnak fenn, akkor a hatás még lassabban alakulhat ki: 3-6 hét alatt. Ilyen esetben szükség lehet újabb Ortho-K lencsepár rendelésére is.
Mennyire kényelmetlen az Éjszakai Kontaktlencse viselése?
A kemény kontaktlencse éjszakai viselése meglepően kényelmes. Behelyezés után kényelmetlenségérzés, szúródás kezdetben előfordulhat, de később (7-14 nap) ez is elmúlik. Mivel kizárólag éjszaka használatos, az Éjszakai Kontaktlencse hozzászokási ideje rövidebb, mint a hagyományos, nappal viselt kemény kontaktlencséké.
Kell a kezelés után még szemüveget vagy kontaktlencsét viselnem?
Ha a kezelés hatása stabilizálódott, az éleslátáshoz sem szemüveg sem kontaktlencse továbbá nem szükséges. Olvasószemüveg 40-45 év fölött szükséges lehet, azonban van lehetőség ennek Ortho-K kontaktlencsével történő korrigálására is.
Megszűnteti-e az Ortho-K lencse éjszakai viselése a cilinderes fénytörési hibát?
Az Ortho-K kontaktlencse csak bizonyos típusú (tengelyállású) fénytörési hibát szűntet meg 1,5 dioptriáig. Léteznek lencsetípusok ennél nagyobb cilinderes fénytörési hiba korrigálására is, de a hatás kevésbé biztos, mint 1,5 dioptria alatt. Amennyiben a kontaktlencse korrigálja a cilinderes fénytörési hibát is, napközben a látás kitűnő, szemüvegre egyáltalán nincs szükség.
Mennyi ideig tart az Ortho-K lencse illesztése?
Az Orthok-K kontaktlencse illesztése az Amerikai Orthokeratológiai Akadémia ajánlása szerint történik. Az első vizsgálat magába foglal egy részletes állapotfelmérést és alkalmassági vizsgálatot. Ettől a naptól a stabil, tökéletes nappali éleslátásig 3-30 nap telik el, attól függően, hogy milyen nagyfokú a fénytörési hiba, illetve hogyan reagál a szem a kontaktlencsére.
Hányszor kell vizsgálatra jönnöm, ha Éjszakai Kontaktlencsét szeretnék?
Az első, Alkalmassági Vizsgálat után minimum 2 kontrollvizsgálat során ellenőrizzük a kontaktlencse megfelelő illeszkedését: másnap és következő héten. A továbbiakban a kötelező kontroll vizsgálatok száma függ a hatás kialakulásának gyorsaságától. Első évben gyakrabban: negyedévente, félévente van vizsgálat, utána félévente-évente.
Ha úgy döntök, hogy nem szeretném tovább használni az Éjszakai Kontaktlencsét, mennyi idő alatt alakul vissza a szemem?
A lencseviselő szeme az Éjszakai Kontaktlencse viselésének teljes felfüggesztésétől általában 14-16 nap alatt visszaalakul a kiindulási állapotra. A visszaalakulás sebessége függ a kiindulási fénytörési hibától és ritkán elhúzódhat akár 30-90 napig is.
Mi történik, ha később a korom miatt olvasószemüvegre lenne szükségem?
Az Éjszakai Kontaktlencse változtatásával lehetőség van olyan szaruhártya felszínt kialakítani, amellyel a korral járó közeli látásképtelenség is korrigálható.